czwartek, 20 czerwca 2013

UWAGA! SOKI KLAROWANE ŻELATYNĄ - Agros Nova

Dzięki czytelnikowi naszego bloga rozpoczęłam "śledztwo" konsumenckie na temat dostępnych na polskim rynku soków. Oto pierwsze wnioski.
SOKI UŻYWANE W PRODUKTACH SPÓŁKI Agros Nova Sp. z o.o. SĄ KLAROWANE lub MOGĄ BYĆ KLAROWANE ŻELATYNĄ WIEPRZOWĄ.

Co to oznacza? 

Aby z soków dostępnych w sklepach nie wytrącał się osad są one poddawane procesowi klarowania. W tym celu używa się nowoczesnego systemu ultrafiltracji, bądź nieco starszego systemu klarowania poprzez dodawanie takich substancji jak bentonity, żelatyna wieprzowa, zol krzemionkowy. Żelatyna wieprzowa jest używana między innymi do usuwania zmętnień i osadów wytwarzanych przez polifenole i białka pochodzące z owoców. Nie znaczy to, że dostajemy w butelce sok wymieszany z żelatyną (wtedy producent musiałby umieścić informację na opakowaniu), ale że sok był przy jej użyciu oczyszczany z osadów, co oznacza, że dodano do niego żelatynę, którą następnie wraz z osadem odfiltrowano.

Potwierdzenie wiadomości

Wykonałam kilka telefonów i informacja została potwierdzona zarówno telefonicznie, jak i mailowo.  W mailu napisałam m.in., że chciałabym uzyskać informację, czy we wszystkich markach  Agros Nova soki klarowane są przy użyciu żelatyny wieprzowej, czy może także przy użyciu innych substancji.
Oto treść odpowiedzi:

Szanowna Pani,

poza żelatyną wieprzowa używamy jeszcze trzech innych substancji do klarowania koncentratów soków. Nie są to substancje pochodzenia zwierzęcego. Niestety nie jestem w stanie określić jakich substancji używanym do klarowania soków danych marek. Myślę, że zastosowanie substancji klarujących jest zależne od posiadanego stanu tych substancji. Tak więc potencjalnie wszystkie substancje klarujące mogą być stosowane we wszystkich markach.

Zespół ds. kontaktów z konsumentami
Agros Nova Sp. z o.o.
tel. 0-46 8302-900
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 5
99-400 Łowicz
 

AGROS-NOVA Sp. z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, KRS: 347558 NIP: 5252471730,  Regon: 142262916,
Kapitał zakładowy: 183 044 600 zł w całości opłacony

Jakich marek unikać?

Jeśli ta wiadomość wyda Wam się istotna, bo nie chcecie kupować produktów klarowanych w ten sposób, macie dwa rozwiązania, albo pisać do producenta, żeby zrezygnował z takiego systemu filtracji, bądź (jednocześnie) bojkotować marki, w których takie soki są/ mogą być wykorzystywane.

Oto one: Dr Witt, GARDEN, TARCZYN, PYSIO, FORTUNA, ŁOWICZ, DEMON

53 komentarze:

  1. Oż, Fortuna... Najlepsze stuprocentowe soczki :( Trzeba będzie jednak zainwestować w sokowirówkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Błagam taki to 100% sok jak ja jestem księżną Dianą ;). Wg prawa UE producent może dodać cukier w ilości około 1 łyżeczki na litr bez informowania konsumenta na opakowaniu.

      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Ja bardzo lubię ich sok zielony grejpfrut sweetie, ale no mówi się trudno. Teoretycznie sam sok jest wegański, ale wolę nie kupować

      Usuń
    3. Cottie, pierwsze słyszę. Potrafić podać konkretne rozporządzenie, w którym jest taki zapis?

      Usuń
    4. do: Ula - jak weganin może powiedzieć: "Teoretycznie sam sok jest wegański" skoro wie o tym że był filtrowany żelatyną, co za HIPOKRYZJA!!! to tak jakby ugotować zupę na kości, potem wyjąć tą kość i powiedzieć że zupa jest wegańska bo nie ma w niej tej kości! tragedia... ten sok nie jest nawet wegetariański ani jarski a co dopiero wegański!!!

      Usuń
    5. Ta odpowiedź wynika z wiedzy, a nie hipokryzji :) Ugotowanie zupy na kości tym różni się od soku filtrowanego żelatyną, że to pierwsze zawiera składniki mięsa, a to drugie nie. Cząsteczki żelatyny przyłączają się do cząsteczek osadów (m.in. osadów białkowych) i następnie są całkowicie usuwane z soku. Po to właśnie tej żelatyny się używa. Sok (w sensie: skład soku) jest zatem wegański, ale proces jego produkcji nie jest!

      Usuń
    6. Ula, weganie nie uzywaja produktow pochodzenia zwierzecego ani produktow, do wytworzenia ktorych skladniki zwierzece zostaly uzyte. Sok filtrowany zelatyna jest rownie "weganski" jak krem testowany na zwierzetach, ktory nie zawiera skladnikow pochodzacych ze zwierzat.

      Usuń
    7. określenie "wegański" odnosi się to składu, sok może co najwyżej nie być cruelty-free, tak samo jak testowane na zwierzętach kosmetyki mogą być wegańskie, ale z pewnością nie są cruelty-free.

      Usuń
  2. Niech giną.
    Róbcie kompoty!

    OdpowiedzUsuń
  3. to takie smutne :(

    OdpowiedzUsuń
  4. pewnie ten ktoś już w Agrosie nie pracuje - zbyt szczery był i nie pomyślał, że wszystko, co napisze, może być użyte przeciwko niemu (i jego koncernowi)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem to ta informacja jest powszechnie wiadoma od kilku lat, to tylko ja dowiedziałam się tak późno. Stąd już jak pisałam do nich to zadałam pytanie, czy oprócz żelatyny używają innych substancji...bo tego, że używają dowiedziałam się od czytelnika bloga, który zarzucił nam, że na blog wrzuciliśmy syropy firmy Łowicz.

      Usuń
    2. przykre to jednak. także to, że Agros Nova nie jest w stanie określić co używają do jakich soków. Ja w ogóle staram się zminimalizować kupno soków, syropów Łowicz od dawna nie używam (sam cukier i barwniki). przestawiłam się na koktajle, ale chyba odkurzę też sokowirówkę.

      Usuń
  5. Polecam wodę z miętą i kilkoma truskawkami- można sobie zrobić w butelce i zabrać ze sobą np. do pracy- soki to jednak jest żywność wysokoprzetworzona, nie ma co się oszukiwać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak można takich informacji nie zamieścić na opakowaniu?
    Swoją drogą, polecam soki jedno- i dwudniowe, z tego co wiem, nie są w ogóle klarowane.

    OdpowiedzUsuń
  7. weganin kupujący "soki" w kartonie w sklepie? Bez jaj...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co ma weganizm do soków w kartonie? To dopiero bez jaj!
      Przecież weganizm to nie spożywanie produktów odzwierzęcych, nie musi wcale równać się super zdrowej diecie... Polecam np. wikipedię w celu zapoznania się z definicjami...

      Usuń
    2. Zgadzam się, ja kupuję w kartonie, w hipermarkecie od lat:) No teraz to zminimalizuję, bo mi odpadło kilka ulubionych, a właściwie jeden :) Mam nadzieję, że pozostałe firmy prześlą nam lepsze wieści.

      Usuń
    3. ja na przykład wolę suplementować B12 pijąc kartonikowe soki - multiwitaminy, niż wchrzaniając tabletki... nie widzę w tym nic złego.

      Usuń
    4. Nie ma różnicy między b12 z soku, a z tabletki. Poza tym, że tabletka nie zawiera tyle cukru.

      Usuń
    5. soki multiwityaminowe czesto maja D3, ktora na 99% bedzie odzwierzeca.

      Usuń
  8. Nie no, mi też jest smutno. I to nie chodzi nawet o soki, bo Fortuny nie kupuję. Ale o sam fakt, dla mnie cała firma jest nie tak i dopisuję ją do długaśnej listy bojkotowanych firm. Przykro, że będę unikać kolejnej półki w sklepie, a produktów wegańskich nie przybywa.

    Odnośnie powyższego Anonima - dlaczego większość ludzi myśli, że weganie tylko jedzą marchewkę, ćwiczą 100x dziennie, sortują śmieci i ogólnie są eko? TAK NIE JEST. To, że jem zdrowo nie znaczy, że druga weganka tak samo. Są weganie, ekstremalnie zaangażowani w sport, ekologię, aktywizm, a są i tacy, którzy na obiad jedzą paczkę makaronu, popijając litrem coli i nie wiedzą co to kiełki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Żenada :(
    Soków tak klarowanych kupować nie chcę, ale co do bojkotowania marek to nie wiem, czy bojkotujecie sante, które często używa jajek albo mleka, albo innych marek które oprócz wegańskich produktów sprzedają rzeczy z mięsem? Jeśli ktoś wiedzie taką drogę, że nie kupuje żadnych produktów przetworzonych to ok, szanuje to i to bardzo, ale nie ma dla mnie żadnego sensu bojkotowanie np fasolki w sosie pomidorowym łowicz, a kupowanie tej od pudliszek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się rozsądne unikanie soków owocowych, które produkowane były w ten sposób...inne produkty są w porządku (chyba, że zawierają soki). No i najważniejsze by pisać do takich firm, by zmieniły politykę.

      Usuń
  10. Ja kupuje sok 100 procent pomaranczowy firmy Hortex i mamn adzieje ze nie jest ani flirtowany w ten spobo ani ze nie zawirq nawet 1 lyzeczki cukru :P

    OdpowiedzUsuń
  11. A wiecie, że Agros Nova nowa to spółka, która produkuje też ketchup Włocławek? Wiecie może czy jest on wegański? A co z przecierami pomidorowymi np. Łowicza albo Pudliszek... jeśli ktoś coś wie to niech da znać!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma co czekać, warto pisać do producenta i pytać, czy produkt jest wegański.No ale w przypadku przecierów z pomidorów bym się nie martwiła :)

      Usuń
  12. Tylko czemu nikt o tym wcześniej nie trąbił? Wyguglowałem takie info na jakimś forum sprzed ponad pięciu lat, więc widzę, że to jakaś tajemnica poliszynela była :/ Cholera, trzeba to było nagłośnić dawno temu, come on.

    OdpowiedzUsuń
  13. czy sztuczne suplementy z apteki czy z multiwitaminy z marketu - odrzucając jedną filozofie tak łatwo wpadamy w drugą - nie lepiej siegnąć do zródła i dowiedzieć się o co naprawdę chodzi nie tylko z B12 ale innymi zagadnieniami . Odkąd przeszedłem na weganizm (70%-80 witarianizm )oddaję co 2 miesiące krew wyniki - nigdy wecześniej takich nie miałem .....zero chemii czy to z apteki , czy innego koncernu chemiczno spożywczego . A z weganizmem tak jak z religią większość słyszała ,wie ale nie praktykuje.....

    OdpowiedzUsuń
  14. W suplementach i lekach żelatyna jest praktycznie we wszystkich.

    Przy produkcji, praktycznie każdego napoju. Mogą używać enzymów i filtratów od zwierzęcych i nie informować o tym konsumentów.

    Nie wiem nawet na ile produkty mające znaczek wegetariańskie, są takimi produktami w 100%, szczególnie te w sklepach typu Tesco, real itd.

    Koncerny nie chcą informować nas o substancjach użytych w procesie produkcyjnym, bo tak jest lepiej, bo można zasłonić się tajemnicą procesu wytwarzania.

    OdpowiedzUsuń
  15. Dla mnie the best tatarek pyszny z zolteczkiem i goloneczka z kapusta.ludzie jak mozna bez tego zyc? To gluten zabija!!!:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no... nie. Nowotwory np. rozwijają się w kwaśnym środowisku, a mięso zakwasza organizm. Tadaam. Teraz już wiesz, dlaczego ludzie masowo zapadają na raka jelita. Smacznego! :)

      Usuń
  16. Witam Drogich Wegan i Zarzadce tego bloga,
    sama jestem weganka,zeby nie bylo,ze kogos tu.hejtuje,ale slabo mi sie robi od promowanych tu produktow z OLEJEM.PALMOWYM!!!-poczytajcie sobie jaki wplyw ma na orangutany,tygrysy i cala planete wplyw wycinki kilku tysiecy hektarow lasow deszczowych dziennie i usmiercanie przez to tych zwierzat,bo zyc nie maja gdzie dla kremu czekoladowego,chrupek itp. Filozofia weganizmu jest to,zeby zwierze nie cierpialo,tymczasem przez wycinke drzew na slodycze itp.gina ich tysiace,sa.krytycznie zagrozone,wiec radze sie zastanowic-dziala to tak samo,a nawet gorzej jak system weganskich sokow filtrowanych zelatyna.
    Pozdrawiam i radze zrezygnowac z weganskich slodyczy i slonych przekasek zawierajacych olej palmowy!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej palmowy to tez frytura...

      Usuń
    2. Przy hodowli warzyw i owoców, a zwłaszcza zbóż, również giną zwierzęta. Rzeczy z tego bloga są wegańskie tj. nie zawierają produktów odzwierzęcych w składzie. Masz tam jeszcze specjalny filtr "bez oleju palmowego".

      Usuń
    3. Weganizm a ekologia to dwa rożne pojęcia i proszę tego nie mylić. Olej palmowy jest wegański, ponieważ jest w 100% roślinny, ale nie jest ekologiczny.

      Usuń
  17. proces zbioru oleju palmowego ma znaczący wpływ na zniszczenia lasów deszczowych w Indonezji i Malezji, co bezpośrednio zagraża mieszkającym tam zwierzętom. Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego to w 2022 roku zostanie zniszczonych 98 proc. lasów Sumatry i Borneo.

    OdpowiedzUsuń
  18. Dokladnie tak! I po co?-dla chwilowej przyjemnosci!-tragedia,czas to zakonczyc! Bojkot oleju palmowego!!!

    OdpowiedzUsuń
  19. Do Agros-Nova należą też soczki "Pycholandia" z Biedronki, i soczki "Real Quality" w szklanej butelce, ze smokiem na okładce, więc ich też lepiej unikać.

    OdpowiedzUsuń
  20. "Biedronka":
    - pomimo że w większości produkty "Owocowa rapsodia" produkuje Agros-Nova, niektóre produkuje "Stovit" czyli można po niektóre z nich sięgać.
    - pojawiła się cała seria (4 różne rodzaje) gotowych sosów do makaronów "Aspiro" - je też produkuje "Agros-Nova".

    OdpowiedzUsuń
  21. A jak się ma do tematu sok pomarańczowy Melly z Biedry? W składzie jest niby tylko "sok pomarańczowy z cząstkami miąższu 100% z zagęszczonego soku" (nie licząc cukru, który tam sobie wrzucaja pewnie i tak :P).
    Ktoś coś?

    OdpowiedzUsuń
  22. To tylko część prawdy o sokach. Jeśli ktoś chce już prowadzić dochodzenie to powinien zacząć od studium wiedzy AIJN i zajrzenia do stron KUPS. Tam dowiecie się sporo więcej. A co do firm rozlewających i produkujących soki, żadna z firm nie jest w 100% wystarczalna co do ilości koncentratu potrzebnego do produkcji soków. Kupując proszą jedynie o deklarację czy była używana żelatyna. A deklaracje deklaracjami... Więc nie miejcie złudzeń, że zawsze jest to 100% produkt bez użycia tego środka. Jedyna pocieszająca rzecz, że nie każdy producent używa żelatyny, albo używa jej tylko czasowo do pewnego momentu produkcji w sezonie...

    OdpowiedzUsuń
  23. A Tymbark bo nie ma wypisaego a jest na zdjeciu?

    OdpowiedzUsuń
  24. A soki hortexu? Co z sokami marek sklepów typu Tesco, biedronka, lidl?

    OdpowiedzUsuń
  25. A soki hortexu?

    OdpowiedzUsuń
  26. Dla mnie wszystkie kupne "soki" to nie soki. Marwit to jest prawdziwy sok. Jak pierwszy raz kupiłem jabłkowy, to naprawdę czułem tam jabłka. Kiedyś na swoim wydziale (w ramach spotkania koła technologii żywności) zrobiłem sok z jabłek. Smakował jak Marwit.

    OdpowiedzUsuń
  27. Nie powinni używać takich sformułowań, jak na froncie opakowania, "Sok 100%". To może wprowadzić w błąd. Weganizm nauczył mnie czytanie wszelkich etykiet po 100 razy, ale są tak zwane "ukryte" składniki, które są pośrednie przy produkcji i nie są do "wychwycenia". Stąd często unikam gotowych produktów, a jak już używam gotowców to z potwierdzeniem "vege". Jedyny minus to cena i mniejsza dostępność :/

    OdpowiedzUsuń
  28. A co z sokami np. z marchewki? Przecież naworzona jest odchodami zwierzecymi i podczas wzrostu zasysa 'to' z gleby. Wspominają o tym autorzy filmu "Cowspiracy" którzy promują naworzenie kompostem roślinnym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serio są osoby, które unikają roślin nawożonych obornikiem? Nie krytykuję tego (ale też nie popieram), jestem po prostu bardzo zaskoczona, bo nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką sytuacją.

      Usuń

Zachęcam do komentarzy. Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.

Made by: Ula, Mysza